Blog

Latest Industry News

SCUBA TANIMI

SCUBA TANIMI

SAVAŞ BAKIRTAŞ
TSSF 2* – PROTEC 3* EĞİTMEN

SCUBA (Self Contained Underwater Breathing Apparatus), yaklaşık Türkçe karşılığıyla bağımsız aletli dalış ( BAD ) donanımıdır veya kısaca tüplü dalış olarak tanımlanır.
(BAD) ile ilgili olarak dalış tüpleri, regülatörü ve onun üzerinde yer alan göstergeler ile diğer yardımcı malzemeleri tanıyalım Scuba dalışların çok büyük bir bölümü basınçlı hava tüpleri ile gerçekleştirilir. BAD donanımı içerisinde kullanılan hava kaynağı bağımsızdır. Böylelikle dalıcının su içinde sınırsız hareket özgürlüğü sağlanmış olur. Sınırsız hareket özgürlüğü, beraberinde sınırlı bir hava kaynağını gerektirir.
Regülatörler
Regülatörler, ise dalış tüplerindeki yüksek basınçlı havayı önce ara basınç (ortam basıncı + 8–10 BAR ve daha sonra da ortam basıncı seviyesine indirgeyen cihazlardır. Tek ve iki kademeli olmak üzere kademelerine, çift ve tek hortumlu olmak üzere de hortumlarına göre tanımlanır. En basit regülatör, tüpe takılan kısım (birinci kademe), solunumun gerçekleştirildiği kısım (ikinci kademe) ve arasında yer alan hortumdan oluşur. Birinci kademeye, tüp hava göstergesi ve bunları birbirine bağlayan yüksek basınç hortumu (ki bu gösterge, içinde derinlik göstergesi ve pusulanın da bulunduğu bir konsol üzerinde olabilir), ikinci bir solunum kaynağı (ahtapot) ve denge yeleği hortumu da bağlanır. Regülatörleri tüpe bağlanma şekillerine göre INT ve DIN olmak üzere iki ayrı guruba ayrılır.
Dalış tüpleri, dalıcıya bağımsız hava sağlamak için kullanılan kaynaklardır ve bağımsız aletli dalış donanımının bağımsızlığını sağlayan en önemli parçadır. Dalış tüplerini alaşımlarına göre inceleyecek olursak, Çelik ve Alüminyum tüpler olmak üzere iki grupta toplamamız gerekir. Alüminyum tüplerin dezavantajı ise, dalış sırasında içindeki havanın azalması ile birlikte yüzerliğinin de artmasıdır. Bu problem dalış sırsında kemere ya da semer kayışına eklenecek olan fazladan 1 kilogramlık ağırlık ile çözülebilir

scuba ne demek
scuba nedir
scuba diving ekşi
scuba diving nedir
scuba diving ne demek
scuba diver

Back to top