Blog

Latest Industry News

Teknik Dalış

Yazar : Peter Salvatore  www.psalvatore.com

Merhabalar herkese.

Sayfamın bu bölümünde sizlerle son zamanlarda herkesin ağzında sakız gibi gezen teknik dalış yok şöyledir, yok böyledir, ne varki bunda gibi gibi, gerek yazılı sosyal paylaşımlarda gereksede konuşma esnasında insanların bu konuya ne kadar gayri ciddi baktıklarını üzülerek görmekteyim. Peki nedir bu Teknik Daliş olayı bu iki kelimenin anlamı ne ve neden yapılmakta birazda ondan bahsetmek sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar, öncelikle Teknik Dalış dört,beş yada daha fazla tüple yapılan bir dalış olarak insanların zihninde yer aldığını görmekteyim. Bu malesef yanlış bir bakış açısıdır. Neden derseniz… Örneğin, dalıcı kendi kontrolü dışında bir fotoğraf yada kamera sistemini suya indirip görüntü yada çekim yapmasıda bir teknik dalış türüdür. Kuru elbise ile dalmak, ve doğru kontrol edebilmekte bir teknik dalış türüdür. Kısacası hava ile yapılan dalışların dışında yapılan bütün dalışlar teknik dalış alt başlıkları altında sıralıyabiliriz.

Şimdi gelin isterseniz ufaktan içine doğru girelim. Burada sizlerle tamamen kendi dalışa bakış açımı ve Teknik Dalışa başlamak istiyen dalıcı severleride azda olsa aydınlatmaya bilgilendirmeye çalışacağım. Sevgili okurlar öncelikle böyle bir karar vermeden önce sorgulamamız gereken dalışa bakış açımız.

Neden Teknik Dalışa başlamak istiyorum ?

Amacım ne ? gibi sorularını sormamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bir ego çatışmasına asla ve asla girmemeli, ego dalıcının bir çok konuda doğru düzgün karar alamamasına sebep olmaktadır, kişisel görüşüm isede malesef gözlemlerim hep bir egonun vermiş olduğu o inanılmaz cahilce cesaretin ön plana çıkması ve bu doğrultuda Tenik Dalışa kişinin başlamak istemesine sebep vermektedir. Yukarıdada bahsettiğim gibi önce amaçlar belirlenmeli, daha sonra bu işi doğru düzgün yapan egitmen bulunmalıdır.

Aman canım eğitmenden çok ne var lafını duyar gibiyim…İşin zor kısmıda burda başlar. Dikkat ettiyseniz egitmenler demedim, egitmen dedim, neden derseniz, bu işi dogru düzgün bilimsel, araştırıp yapan bir elin parmaklarını geçmemektedir. Burdan isim yazmayacağım ama bana e-posta atıp bilgi almak istiyen olursada orda sizlerle paylaşır bilgi veririm. Peki bu işin şartları nedir ne olmalıdır. Öncelikle daliş yapıyor olmanız ve seviyenizin iyi oması, bundanda kastım şudur, su altında sakin yüzerliliği olan hava tüketimi iyi olan, kolu bacağı bir oraya bir buraya anlamsız bir şekilde oynamadan daliş yapabiliyor olmalı.

İyide kime sorsan ben iyiyim diyor, malesef öyle değil öyle olduğunu düşünüyor. Yazılı ve sosyal medyada gördüğüm ve işittiğim,

Yok efendim 1 yıldız yada 2 yıldız dalıcı bile gelip derse katılabilir, kursiyer olabilir denmekte. ASLA VE ASLA BU TÜR PARA TUZAKLARINA DÜŞMEYİN. YOK EFENDİM 5 DALİŞTA 100 M İNİDİRİCEM ŞEKLİNDEKİ GİBİ BOŞ LAFLARI DİNLEMEYİN. ÇOK AMA ÇOK TEHLİKELİDİRRRRRR.

Bu iş uzun soluklu bir istir. Belli bir daliş seviyesi,tecrübesi ve bilincine ulastıktan sonra başlanması gerektiğini düşünüyorum. Peki aşamaları nelerdir ?

Nitrox yani zenginlestirilmis hava,oksijeni %21 den fazla olan ve bunun teorik eğitimi ve su çalışmaları ile başlanıp bu bittikten sonra Advance Nitrox, sportif Nitroxun üstünde değerle yapılan dalışlar yani %40 ve üstü, yine aynı şekilde bununda teorik ve su çalişmaları yapılmakta ve bütün bu çalişmalar hoover da yani orta suda dipten biraz yukarda yatay pozisyonda maskeli ve maskesiz yapılmaktadır. Daha sonra Deco Pro dediğimiz dalışımızı yüzeyde planlıyarak bir deco planı oluşturup o şekikde dalış yapmaktır. Aynı şekilde Deco Pronunda teorik ve su stamina çalışmaları yapılmaktadır. Bundan sonra Extended Rage takip etmekte buda sırtımızdaki çiftli tüplerin dışında saga ve sola birer stage dediğimiz zenginleştirilmiş oksijeni yüksek, yaptığımız dalışa göre oranları ayarlıyıp dalmaktayız,bununda su ve teorik eğitimleri olmaktadır.

Daha sonrası giriş seviyesi Trimix dediğimiz üçlü karışım olan Helium,oksijen ve hava azot olarak devam etmekdir, daha sonra isede Advance Trimix ile son bulur tabi gas blender nasıl dolum yapılır vs bunlarda ayrı bir eğitimdir.

Sevgili okurlar en iyi dalıcı yüzeye kazasız belasız gelen dalıcıdır. İster 100 m den gelin ister 10 m’den…

 

teknik dalış
Teknik dalış nedir
trimix dalış nedir
trimix nedir
Back to top